Novinky z ČRDM - únor 2021

19.02.2021

Tomícký Kolotoč nápadů se stal hitem! Posledně se ho zúčastnilo 152 vedoucích napříč organizacemi

Tomíkům gratulujeme a Vás všechny zveme na jeho další část - CELOTÁBOROVKY. Bude zaměřena na zahájení celotáborových her.

Jak zahajujete táborovou hru? V noci při pochodních? Ráno za kokrhání kohouta? Z ničeho nic uprostřed oběda? Vědí u Vás, co se bude hrát, či je překvapíte právě zahájením, kdy se propadnou do určitého světa? Je to epochální zahájení s rekvizitami jako z Hollywoodu, zjeví se v táboře osoba neznámá dětem, a o to tajemnější? Nebo třeba naopak zahájení z nějakého důvodu nemáte?

Přidejte se, zapojte se dotazy, nebo ještě lépe svým vlastním příkladem. Vzpomeňte si na to Vaše NEJ zahájení, které nejde zapomenout...

Tomíci se na Vás těší 11. března ve 20 hodin. Více

Více o Kolotoči nápadů

Pozvánka na webinář ČRDM: Co umí Facebook reklama plus 10 důvodů pro její úspěšné využití i v menších organizacích

  • Navazujeme na velice úspěšný webinář lektorky a specialistky na sociální sítě, Jany Skalkové. Tentokrát se blíže podíváme na FB reklamu.
  • Termín: 10. 3. 2021 v 17:00-18:30
  • Odkaz pro přihlášení: https://forms.gle/GxVqFucFhgKHhqez7
  • Přihlaste se do 10. 3. 2021 v 16:00.


Diskuze organizací ke sběru dat o táborech

Česká rada dětí a mládeže se již několik let snaží monitorovat konání letních a jiných táborů a realizovat šetření v této oblasti. Získaná data o táborech následně vyhodnocujeme. Rádi bychom se s Vámi nyní sešli a prodiskutovali možný sběr dat pro rok 2021 a pro následující roky. Rádi bychom rovněž zjistili, jaké jsou Vaše možnosti sběru dat a vysvětlili Vám, v čem vidíme výhodu data dlouhodobě sledovat a analyzovat.

Setkání a diskuze se uskuteční v pondělí 22. 2. 2020 od 14.00 do 15.30 prostřednictvím videokonference Google meet na adrese: https://meet.google.com/qfk-xgau-utm

Vaši případnou účast, prosím, zaznamenejte do formuláře

Děkujeme a těšíme se na společné setkání.

Máte zájem vyzkoušet si aplikaci na správu oddílu Levitio?

Každé ústředí našich organizací má teď zdarma k dispozici pět licencí aplikace Levitio PLUS. Pokud máte na ústředí o licence zájem, tak stačí napsat na e-mail info@levitio.com.

Děkujeme týmu Levitia za tuto možnost.

Zpravodaj Archa vyjde v roce 2021 šestkrát. Podílet se na obsahu Archy můžete i Vy

Časopis Archa vyjde v letošním roce celkem šestkrát. Jednotlivé sešity se budou v průběhu roku objevovat v nepravidelných intervalech zohledňujících zejména letní prázdniny. Každé číslo má své hlavní téma, stručně charakterizované v připojeném přehledu. K obsahové náplni Archy můžete přispět, respektive přispívat i Vy...

Co je k tomu zapotřebí vykonat

Aktuální číslo Spolky: udržitelný rozvoj má uzávěrku 26. února

Co všechno musejí dělat organizace dětí a mládeže - a jejich "střecha" - pro to, aby se udržely takzvaně nad vodou, nebo se dokonce ještě "posunuly" o kousek dál...? (Míněno programově, hodnotově, fundrisingově, "politicky", jakkoli...) Anebo také: co všechno dělají spolky, resp. organizace pro udržitelnost prostředí, v němž existují a fungují. Když nad tím zapřemýšlíte, jistě Vás napadne něco, čím byste mohli k obsahové skladbě chystané Archy přispět. Text nemusí být vůbec dlouhý, stačí klidně i dva, tři odstavce, k tomu pár snímků v rozlišení vhodném pro tisk (tedy FOTKY CO NEJVĚTŠÍ) - a je to. Zašlete prosím svůj příspěvek na e-mailovou adresu redakce: archa@crdm.cz, a to do uzávěrky 26. 2. 2021

Zapojte se do interkulturního a mezináboženského dialogu mládeže

Již příští týden ve čtvrtek 25. února (14.00-16.30) proběhne virtuálně 5. fórum mládeže mezinárodní iniciativy ACWAY (A Commong World Among the Youth) na téma Solidarita v akci k příležitosti Světového týdne mezináboženské harmonie, vyhlášeného OSN.

Přihlásit se může každý, kdo má zájem:

  • o navázání spolupráce s neziskovými organizacemi zejména z rozvojových zemí;
  • zúčastnit se budoucích hrazených aktivit, v minulosti např. Maroko, Austrálie, Súdán;
  • získat grant na vlastní projekt;
  • prezentovat svoji činnost sbližující kultury a různé náboženské tradice.

Fórum nabídne tři interaktivní pracovní skupiny: Policy, Action, Context

Přihlašování a více informací zde: https://acway.org/acway-forum-5/

Děkujeme, vzpomínáme, nezapomeneme...

Zemřel filosof, překladatel, učitel a politik Jan Sokol.

"Byl to klíčový muž pro vznik Česká rada dětí a mládeže. To, co se po roce 1990 nepodařilo během sedmi let, zdařilo se díky němu za několik měsíců. Pořád pro nás platí zadání, které tehdy vyslovil: Naučit organizace dětí a mládeže spolupracovat. To znamená vědět o sobě, respektovat se navzájem a hledat to, co je společné," vzpomíná bývalý ředitel kanceláře ČRDM a skaut Jiří Edy Zajíc.

"Noblesní a statečný muž," vzpomíná na něj Tomáš Novotný, předseda Asociace turistických oddílů mládeže a spoluzakladatel České rady dětí a mládeže. A dodává: "Spolkům, které se v roce 1997 začaly spolu více bavit a zkoumat, jak vystupovat vůči státu jednotně, poradil a pomohl víc než dobře. I s jeho přispěním coby ministra školství v Tošovského vládě jsme založili a rozjeli ČRDM. Jak důležitý to byl krok - a jak podstatná pomoc páně Sokolova to tehdy byla - to se ukázalo za uplynulých 23 roků mnohokrát. Nejen proto vzpomínejme na Jana Sokola s úctou a v dobrém."

Přidává se i předseda organizace Pionýr a také spoluzakladatel ČRDM Martin Bělohlávek: "S pohnutím vzpomínám na oficiální i neformální setkání s prof. Janem Sokolem, která byla vždy inspirativní - poznal jsem ho jako člověka velkého přehledu, lidského ve své podstatě, moudrého a vždy vidícího dál než k prvním stromům lesa. Zůstane mi v živé paměti."

Kurz hlavního vedoucího tábora HLAVETA

Vzdělávací kurz pořádá Salesiánské středisko mládeže v Českých Budějovicích.

Uskuteční se v termínu 21.-23. 5. 2021 v KC Máj České Budějovice. Kurz je akreditovaný MŠMT, po jeho absolvování obdržíte osvědčení.

Více informací najdete na webové adrese akce.

V případě potřeby pište na adresu hana.laschova@sasmcb.cz nebo volejte na číslo 731 625 955.

Mladý hasič zachránil dívku, pod kterou se propadl led

Sedmnáctiletý Dominik Svoboda z Nové Role na Karlovarsku se v lednu letošního roku zachoval velmi duchapřítomně, když zachránil třináctiletou dívku, pod kterou se probořil led. Členem tamního sboru dobrovolných hasičů, který úspěšně reprezentuje v požárním sportu a kde se učí hasičskému řemeslu, je od svých sedmi let, a není překvapením, že jeho snem je stát se v budoucnu profesionálním hasičem.

https://www.adam.cz/clanek-2021020044-mlady-hasic-zachranil-divku-pod-kterou-se-propadl-led.html


Přejeme Vám úspěšný týden!